ARTISTS IN BUSINESS LEADERSHIP FELLOWS

2015 - 2017

 

Since 2004, First Peoples Fund has welcomed more than 100 artists – from photographers to painters, hip-hop artists to basket weavers - to the Artists in Business Leadership program. They have gained access to not only our vast network of artists and strategic partners, but also to new market opportunities.


 

EXPLORE OF FAMILY OF ARTISTS

 
Brenden Albers (Cheyenne Sioux Tribe)

Brenden Albers (Cheyenne Sioux Tribe)

Razelle Benally (Oglala Lakota/Diné)

Razelle Benally (Oglala Lakota/Diné)

David Bernie (Ihanktonwan Dakota)

David Bernie (Ihanktonwan Dakota)

Jason Brown (Penobscot)

Jason Brown (Penobscot)

Scotti and Juliana Clifford (Oglala Lakota)

Scotti and Juliana Clifford (Oglala Lakota)

Leslie Deer (Muscogee)

Leslie Deer (Muscogee)

Mark Fischer (Oneida Nation od Wisconsin)

Mark Fischer (Oneida Nation od Wisconsin)

Erin Genia (Sisseton-Wahpeton Oyate) 

Erin Genia (Sisseton-Wahpeton Oyate) 

Daniel Frost (Cheyenne River Sioux)

Daniel Frost (Cheyenne River Sioux)

Louie Gong (Nooksack)

Louie Gong (Nooksack)

Jason Garcia (Santa Clara Pueblo Tewa)

Jason Garcia (Santa Clara Pueblo Tewa)

Paul High Horse (Sicangu Lakota)

Paul High Horse (Sicangu Lakota)

Luzene Hill (Eastern Band of Cherokee)

Luzene Hill (Eastern Band of Cherokee)

Kaloku Holt (Native Hawaiian)

Kaloku Holt (Native Hawaiian)

Annie Humphrey (Anishinaabe/Leech Lake Band of Ojibwe)

Annie Humphrey (Anishinaabe/Leech Lake Band of Ojibwe)

Beau Jack Key (Native Hawaiian)

Beau Jack Key (Native Hawaiian)

Hillary Kempenich (Turtle Mountain Band of Chiiewa)

Hillary Kempenich (Turtle Mountain Band of Chiiewa)

Gilbert Kills Pretty Enemy (Standing Rock)

Gilbert Kills Pretty Enemy (Standing Rock)

Gunner Krogman (Rosebud Sioux Tribe)

Gunner Krogman (Rosebud Sioux Tribe)

Karis Jackson (Crow/Hidatsa/Arikara)

Karis Jackson (Crow/Hidatsa/Arikara)

Mic Jordan (Ojibwe)

Mic Jordan (Ojibwe)

Cynthia Masterson (Comanche)

Cynthia Masterson (Comanche)

Lorilee Morrsette (Suquamish)

Lorilee Morrsette (Suquamish)

Cary Morin (Crow/Assinboine)

Cary Morin (Crow/Assinboine)

Jhane Myers (Comanche/Blackfeet)

Jhane Myers (Comanche/Blackfeet)

Marlena Myles (Spirit Lake Dakota)

Marlena Myles (Spirit Lake Dakota)

Molina Parker (Oglala Lakota)

Molina Parker (Oglala Lakota)

Ronald Paquin (Tribe of Chippewa)

Ronald Paquin (Tribe of Chippewa)

Chris Pappan (Kaw)

Chris Pappan (Kaw)

Julie Patnaude (Turtle Mountain Band of Chippewa)

Julie Patnaude (Turtle Mountain Band of Chippewa)

Wade Patton (Oglala Lakota)

Wade Patton (Oglala Lakota)

John Pepion (Piikani)

John Pepion (Piikani)

Derek Poitra (Turtle Mountain Band of Chippewa)

Derek Poitra (Turtle Mountain Band of Chippewa)

Debbie Rattling Leaf (Northern Arapaho)

Debbie Rattling Leaf (Northern Arapaho)

Sarah Elisabeth Sawyer (Choctaw of Oklahoma)

Sarah Elisabeth Sawyer (Choctaw of Oklahoma)

Sean Sherman (Oglala Lakota)

Sean Sherman (Oglala Lakota)

Rosy Simas (Seneca)

Rosy Simas (Seneca)

Brian Szabo (Sicangu Lakota)

Brian Szabo (Sicangu Lakota)

Micheal Two Bulls (Oglala Lakota)

Micheal Two Bulls (Oglala Lakota)

Valerie Veis (Little Shell Tribe of the Chippewa)

Valerie Veis (Little Shell Tribe of the Chippewa)

Tanaya Winder (Shoshone/Paiute/Ute)

Tanaya Winder (Shoshone/Paiute/Ute)

Paul Wenell, Jr. (Leech Lake Band of Objiibwe)

Paul Wenell, Jr. (Leech Lake Band of Objiibwe)

Crystal Wori (Athabascan Tlingit)

Crystal Wori (Athabascan Tlingit)

Dyani White Hawk Polk (Sicangu Lakota)

Dyani White Hawk Polk (Sicangu Lakota)

Bethany Yellowtail (Northern Cheyenne/Crow)

Bethany Yellowtail (Northern Cheyenne/Crow)