2000

Nathan Jackson (Tlingit)

Nathan Jackson (Tlingit)

Carrie Ortiz (Minnesota Chippewa Tribe)

Carrie Ortiz (Minnesota Chippewa Tribe)

Hulleah Tsinhnahjinnie (Seminole/Muskogeee/Dine)

Hulleah Tsinhnahjinnie (Seminole/Muskogeee/Dine)

2001

Muriel Antoine (Sicangu Lakota)

Muriel Antoine (Sicangu Lakota)

Anna Brown Ehlers (Tlingit)

Anna Brown Ehlers (Tlingit)

Nora Naranjo-Morse (Santa Clara Pueblo)

Nora Naranjo-Morse (Santa Clara Pueblo)

Lillian Pitt (Warm Springs/Yakima/Wasco)

Lillian Pitt (Warm Springs/Yakima/Wasco)

2002

Rodney Cawston (Okanagan/Nez Perce)

Rodney Cawston (Okanagan/Nez Perce)

2003

Delores Churchill (Haida)

Delores Churchill (Haida)

Darrell L. Norman (Blackfeet)

Darrell L. Norman (Blackfeet)

2004

Adeline Miller (Pauite,Wasco,Sahaptin)

Adeline Miller (Pauite,Wasco,Sahaptin)

Ollie Napesni (Sicangu Lakota)

Ollie Napesni (Sicangu Lakota)

Pete Peterson Sr. (Skokomish)

Pete Peterson Sr. (Skokomish)

Lyn Risling (Yurok/Karuk/Hupa) 

Lyn Risling (Yurok/Karuk/Hupa) 

Donald and Mary Sanipass (Aroostook Band of Micmacs)

Donald and Mary Sanipass (Aroostook Band of Micmacs)

2005

Nora Marks Dauenhauer (Tlingit)

Nora Marks Dauenhauer (Tlingit)

Bruce Subiyay Miller (Skokomish)

Bruce Subiyay Miller (Skokomish)

Genevieve Running Horse Moore (Sicangu Lakota)

Genevieve Running Horse Moore (Sicangu Lakota)

Julia Parker (Kashia Pomo/Coast Miwok)

Julia Parker (Kashia Pomo/Coast Miwok)

Frank "Pipe Woman" Sheridan, Sr. (Cheyenne / Arapaho)

Frank "Pipe Woman" Sheridan, Sr. (Cheyenne / Arapaho)

2006

David Moses Bridges (Passamoquoddy/Wabanaki)

David Moses Bridges (Passamoquoddy/Wabanaki)

Apolonia Susana Santos (Tygh/Yakama)

Apolonia Susana Santos (Tygh/Yakama)

Lois Chichinoff Thadei (Aleut)

Lois Chichinoff Thadei (Aleut)

Nellie Two Bulls (Oglala Lakota)

Nellie Two Bulls (Oglala Lakota)

2007

Sadie Buck Susan "Tweet" Burdick (Tonawanda Seneca)

Sadie Buck Susan "Tweet" Burdick (Tonawanda Seneca)

Delia Cook (Akwesasne Mohawk)

Delia Cook (Akwesasne Mohawk)

Ronald J. Paquin (Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa)

Ronald J. Paquin (Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa)

2008

Jeanette "Molly" Parker (Passamaquoddy)

Jeanette "Molly" Parker (Passamaquoddy)

Frank Dominguez (Santa Ynez Band of Chumash)

Frank Dominguez (Santa Ynez Band of Chumash)

Margaret Hill (Mille Lacs Band of Ojibwe)

Margaret Hill (Mille Lacs Band of Ojibwe)

Marietta King (Blackfeet)

Marietta King (Blackfeet)

2009

Theresa Kenkiokoktha Fox (Mohawk)

Theresa Kenkiokoktha Fox (Mohawk)

Bud Lane III (Siletz)

Bud Lane III (Siletz)

Theresa Secord (Penobscot)

Theresa Secord (Penobscot)

Mary Louise Defender Wilson (Dakota/Hidatsa Nations)

Mary Louise Defender Wilson (Dakota/Hidatsa Nations)

2010

Wade Fernandez (Menominee)

Wade Fernandez (Menominee)

Lucille Lossiah (Eastern Band of Cherokees)

Lucille Lossiah (Eastern Band of Cherokees)

Ramona Peters (Mashpee Wampanoag)

Ramona Peters (Mashpee Wampanoag)

Trudie Lamb Richmond (Schaghticoke)

Trudie Lamb Richmond (Schaghticoke)

Richard Zane Smith (Wyandot)

Richard Zane Smith (Wyandot)

Therese St. Cyr (Oglala Lakota)

Therese St. Cyr (Oglala Lakota)

2011

Arnold Herrera (Cochiti Pueblo)

Arnold Herrera (Cochiti Pueblo)

Patricia E. Hicks (Paiute)

Patricia E. Hicks (Paiute)

Lani Hotch (Tlingit)

Lani Hotch (Tlingit)

Dana Tiger (Mvskoke)

Dana Tiger (Mvskoke)

Loretta Webster (Onieda Nation of Wisconsin)

Loretta Webster (Onieda Nation of Wisconsin)

2012

David A. Boxley (Tsimshian)

David A. Boxley (Tsimshian)

G. Peter Jemison (Seneca)

G. Peter Jemison (Seneca)

Jackie Parsons (Blackfeet)

Jackie Parsons (Blackfeet)

Elizabeth Jaakola (Anishinaabe)

Elizabeth Jaakola (Anishinaabe)

2013

Watie J. Akins (Penobscot)

Watie J. Akins (Penobscot)

Cyril Lani Pahinui (Native Hawaiian)

Cyril Lani Pahinui (Native Hawaiian)

Victoria Holt Takamine (Native Hawaiian)

Victoria Holt Takamine (Native Hawaiian)

2014

Jody Naranjo Folwell-Turipa (Santa Clara/Tewa)

Jody Naranjo Folwell-Turipa (Santa Clara/Tewa)

Douglas K. Limon (Oneida Nation of Wisconsin)

Douglas K. Limon (Oneida Nation of Wisconsin)

Delbert Miller (Skokomish)

Delbert Miller (Skokomish)

Anton Treuer (White Earth/Leech Lake Ojibwe)

Anton Treuer (White Earth/Leech Lake Ojibwe)

2015

David R Boxley (Tsimshian)

David R Boxley (Tsimshian)

Mel Losh (Ojibwe)

Mel Losh (Ojibwe)

Keone Nunes (Native Hawaiian)

Keone Nunes (Native Hawaiian)

2016

Jack Wallace Gladstone (Blackfeet)

Jack Wallace Gladstone (Blackfeet)

Luther and Lydia Goings (Eastern Band of Cherokee)

Luther and Lydia Goings (Eastern Band of Cherokee)

Duncan Ka'ohu Seto (Native Hawaiian)

Duncan Ka'ohu Seto (Native Hawaiian)

Wayne Valliere (Ojibwe)

Wayne Valliere (Ojibwe)

Jennie Wheeler (Tlingit)

Jennie Wheeler (Tlingit)

Philip Whiteman, Jr. (Northern Cheyenne) and                         Lynette Two Bulls (Oglala) 

Philip Whiteman, Jr. (Northern Cheyenne) and                         Lynette Two Bulls (Oglala)